Homogenizatory to urządzenia, których głównym zadaniem jest łączenie substancji, które nie mieszają się w naturalnych warunkach. Dzięki ich zastosowaniu istnieje możliwość stworzenia gładkiej i jednolitej masy, która jest niezbędna w wielu dziedzinach przemysłu. W procesach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się homogenizatory przemysłowe, które można podzielić w zależności od przyjętych kryteriów.
Podział homogenizatorów ze względu na proces homogenizacji
Homogenizatory przemysłowe można podzielić między innymi ze względu na proces homogenizacji. W związku z tym najpopularniejsze homogenizatory stosowane w przemyśle to homogenizatory kulkowe, mechaniczne, łopatkowe, ultradźwiękowe czy ciśnieniowe. Każde z tych urządzeń charakteryzuje się określoną zasadą działania oraz przeznaczeniem – dzięki czemu jest wykorzystywany w określonych procesach produkcyjnych.
Podział homogenizatorów ze względu na ich zastosowanie
Homogenizatory przemysłowe dzielą się nie tylko ze względu na sam proces homogenizacji. Można je podzielić także ze względu na określone zastosowanie. W tym przypadku wyróżnia się przede wszystkim homogenizatory kosmetyczne, farmaceutyczne, spożywcze lub chemiczne. W każdym z tych przemysłów zadanie homogenizatora jest takie samo – uzyskanie spójnej i gładkiej masy.