Homogenizacja z mieszadłami statycznymi

W produkcji przemysłowej sięga się po różne elementy wyposażenia, które mają zdecydowanie pozytywny wpływ na procesy produkcyjne. W tym względzie można między innymi liczyć na specjalne urządzenia, które ułatwiają wykonywanie prac, na konkretnych etapach produkcyjnych.

Na szczególną uwagę zasługują sprzęty do homogenizacji, a także mieszadła statyczne, które są powszechnie wykorzystywane w tych urządzeniach i odgrywają praktyczną rolę, ponieważ pozwalają na mieszanie w trakcie przepływu, bez poruszania elementem w przygotowywanym produkcie spożywczym. To praktyczna i chętnie wykorzystywana opcja, która świetnie się sprawdza w wielu miejscach. Przy wykorzystywaniu homogenizatorów, akurat ten element może mieć istotne znaczenie i dlatego odpowiednio dobrane mieszadła faktycznie mają istotne znaczenie i warto się na nie zdecydować. Szukając najlepszej oferty na tego typu rozwiązania, warto mieć na uwadze producentów, którzy specjalizują się w urządzeniach do przemysłu spożywczego.

Mieszadła statyczne – działanie

Mieszadła statyczne mieszają produkty bez poruszania się elementów w czasie przepływu. Przewody mieszadeł wyposażone są w nieruchome elementy kierujące, które wytwarzają efekt mieszania przez stały podział, przenoszenie i połączenie produktów strumienia. W przemyśle spożywczym idealnie sprawdzą się do mieszania jogurtów z pulpą owocową, serka homogenizowanego z owocami lub oleju z mlekiem skondensowanym.

OptiFlow

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą na homogenizatory z mieszadłami statycznymi, to zapoznaj się z ofertą na www.optiflow.pl.